KJW Faworyt - Woltyżerka - oferta


CO DAJE NAM nauka woltyżerki
- poprawia sprawność fizyczną i koordynację ruchową
- usprawnia równowagę we wszystkich trzech chodach
- umożliwia bezpieczną naukę pierwszych galopów
- zapewnia dobrą zabawę podczas nauki prawidłowego dosiadu
- uzupełnia trening jeździecki
- uczy cierpliwości i wytrwałości
- daje wiarę w siebie
- rozbudza kreatywność
NIE MUSISZ UMIEĆ JEŹDZIĆ KONNO ŻEBY ZAPISAĆ SIĘ NA ZAJĘCIA!


co to jest woltyżerka | dla kogo | nasz zespół | nasze konie | nasi trenerzy i lonżujący | nasze pokazyCo to jest woltyżerka?

Woltyżerka jest to jedna ze sportowych dyscyplin jeździeckich, w której jeździec dosiadając konia, wykonuje na jego grzbiecie zestaw ćwiczeń akrobatycznych. Ćwiczenia gimnastyczne wykonywane są podczas stępa i w galopie, a w czasie treningów także w kłusie.

Woltyżerka jest zatem dyscypliną sportu, w której do elegancji i harmonii obserwowanej w ujeżdżeniu czy siły i dynamiki, które są cechą charakterystyczną skoków przez przeszkody, jeździec dokłada swą niebywałą sprawność fizyczną, równowagę i artyzm. Cechą wyróżniającą woltyżerkę wśród innych dyscyplin jeździeckich jest to, że wszystkie ćwiczenia odbywają się na koniu poruszającym się po kole o średnicy co najmniej 15 m, a w skład zespołu oprócz konia i zawodników wchodzi również lonżujący, który odpowiada za ustawienie i rytm konia. Czasem doskonale wykonane układy choreograficzne zdają się przeczyć prawom fizyki, a w szczególności prawu powszechnego ciążenia.

Dla kogo?

Woltyżerka jest nie tylko widowiskową konkurencją jeździecką, ale również jest dobrym uzupełnieniem treningów dla każdego początkującego oraz zaawansowanego jeźdźca. Współczesna woltyżerka została ukształtowana w powojennych Niemczech jako sposób przygotowania dzieci do uprawiania innych dyscyplin jeździeckich oraz sposób na utrzymanie konia i jeźdźca w dobrej kondycji sportowej. Trening woltyżerski może być pożyteczny gdyż pomaga wszechstronnie rozwinąć ciało i umysł jeźdźca i jego wierzchowca. W krajach zachodnich Unii Europejskiej woltyżerka od dawna jest traktowana jako środek pomocniczy w drodze do sukcesu każdego jeźdźca.

Dla początkujących jeźdźców indywidualna i grupowa

Ćwiczenia gimnastyczne na koniu pomagają początkującym jeźdźcom rekreacyjnym nabrać pewności siebie i oswoić się z ruchem konia i wysokością oraz wspomóc ogólny rozwój ciała. Poprzez taką formę aktywności można rozwijać sprawność fizyczną już u dzieci w wieku przedszkolnym. Ćwiczenia wykonywane na grzbiecie są bezpieczne, ponieważ prawidłowo wyszkolony koń woltyżerski jest pod kontrolą lonżującego.

Dodatkowym plusem zwiększającym bezpieczeństwo podczas ćwiczeń jest stosowanie nietypowej asekuracji z góry lub z dołu.

Dla zawodników dyscypliny skoki i ujeżdżenie

Wielu sportowców na co dzień trenujących i startujących w innych dyscyplinach jeździeckich decyduje się na wdrożenie swojego wierzchowca w trening woltyżerski ze względu na korzyści płynące z uprawiania tej dyscypliny zarówno dla konia jak i dla zawodnika. Woltyżerka rozwija jeźdźca wszechstronnie, doskonale przygotowuje i uzupełnia trening do każdej dyscypliny jeździeckiej. Dzięki woltyżerce można zwiększyć swoją ogólną kondycję, rozciągnięcie oraz siłę fizyczną, nie każdy zawodnik skokowy czy ujeżdżeniowy potrafi zrobić dwadzieścia pompek za jednym podejściem.

Zaawansowani jeźdźcy ćwiczący w galopie, dzięki takiej akrobatyce na grzbiecie konia poprawiają wyczucie równowagi i rytmu oraz doskonalą elastyczność dosiadu, gdyż angażując do pracy wszystkie grupy mięśni likwidują niekorzystne napięcia. Włączając woltyżerkę w plan treningów pary skokowej lub ujeżdżeniowej można poprawić u zawodnika tzw. wyczucie jeździeckie, które pomaga przy prowadzeniu konia w parkurze i na czworoboku.

Nasz zespół i nasze konie.

Zespół woltyżerki powstał w 2008r od tego czasu aż do dzisiaj trenowaliśmy na siedmiu koniach i w różnych miejscach. W obecnym składzie drużyna (Zuzia, Laura, Lena, Nina, Emilka, Piotruś, Kamil) trenuje w KJW Faworyt w Miłocicach Małych koło Jelcza Laskowic.

Ciągle poszukujemy nowych talentów. Zapraszamy wszystkich którzy dzięki woltyżerce chcą poprawić swoją równowagę i elastyczność dosiadu niezbędne do wszystkich dyscyplin jeździectwa. Zapraszamy również tych którzy chcą należeć do sekcji i występować z drużyną na pokazach oraz uczestniczyć w szkoleniach.

Konie z którymi współpracowaliśmy do tej pory.
-Granito
-Iveco
-Wiatr
-Huragan
-Czantoria
-Cheyenne
-Bujda: już wytrenowana, przyjęła trójki w galopie i występuje w pokazach
-Callas: następny koń w treningu woltyżerskim, ulubienica Zuzi ☺

Nasi trenerzy i lonżujący.

Założycielem i głównym opiekunem naszej grupy woltyżerskiej jest mgr inż. Ewa Manoryk licencjonowany szkoleniowiec PZJ Instruktor Szkolenia Podstawowego w Jeździectwie. Autor pracy dyplomowej pt. „Konie rekreacyjne i sportowe w treningu woltyżerskim”, oraz autor artykułu w „Koniu Polskim” dotyczącego woltyżerki jako treningu uzupełniającego dla jeźdźca i konia. Pani Ewa dba o wyszkolenie i dobrą kondycję koni, z którymi współpracujemy oraz układa indywidualne i zespołowe programy treningów dla zawodników naszej drużyny.

Zawodnicy sekcji regularnie korzystają z konsultacji z mgr Adamem Susłowskim, który jest trenerem koordynatorem naszej drużyny. Pan Adam jest Instruktorem Sportu Jeździeckiego ze specjalnością Woltyżerka Sportowa oraz jest czynnym zawodnikiem woltyżerki wielokrotnym finalistą Mistrzostw Europy i Świata.

Nasze pokazy

Od października 2010 roku drużyna Pani Ewy wyjeżdża na pokazy woltyżerki. Występujemy na festynach i imprezach jeździeckich, a także wszędzie tam gdzie możemy pokazać naszą sztukę. Chcesz uatrakcyjnić swoją imprezę pokazem woltyżerskim w wykonaniu najzdolniejszych dzieci lub zorganizować swój piknik rodzinny i obejrzeć pokaz w naszym klubie zapraszamy do kontaktu.

13. Piknik na zakończenie lata dla Dzieci z Miłocic Małych, KJW Faworyt, 27.09.2015
Lonżujący: Ewa Manoryk
Zawodnicy: Zuzia, Lena, Laurka
Koń: Bujda

12. Konsultacje woltyżerki, KJW Faworyt, 20.07.2015
Lonżujący: Ewa Manoryk
Zawodnicy: Adam Susłowski, Tomasz Ogonowski, Zuzia
Koń: Bujda

11. Pokaz na Dzień Dziecka, KJW Faworyt, 06.06.2015
Lonżujący: Ewa Manoryk
Zawodnicy: Lena, Ola, Zuzia
Koń: Bujda

10. Otwarcie sezonu jeździeckiego KJW Faworyt - pokaz przy świetle reflektorów, 25.04.2015
Lonżujący: Ewa Manoryk
Zawodnicy: Zuzia
Koń: Bujda

9. Rocznica powstania Katolickiej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy 2014. Wrzesień 2014
Lonżujący: Ewa Manoryk
Zawodnicy: Agnieszka, Weronika, Zuzia
Koń: Bujda

8. Dwunasta Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Centrum Sztuki w Oławie 06.09.2014r.
Lonżujący: Ewa Manoryk
Zawodnicy: Julia, Zuzia
Koń: Bujda

7. JKS Hanna wizyta Rajdu Rowerowego Burmistrza Jelcza Laskowic 05.05.2013
Lonżujący: Ewa Manoryk
Zawodnicy: Zuzia, Julia, Juleczka, Gosia.
Koń: Cheyenne

6. Wizyta Ministrów Rolnictwa z Unii Europejskiej w Stadninie Koni Lesieniec 12.09.2011r.
Lonżujący Ewa Manoryk.
Zawodnicy: Nikodem, Patrycja, Agnieszka, Marysia, Weronika, Adela.
Koń: Cheyenne

5. Puchar Świata w WKKW Strzegom 26.06.2011r.
Lonżujący: Adam Susłowski
Zawodnicy: Patrycja i dziewczyny z drużyny Pana Adama.
Koń: Ontario

4. Piknik Jeździecki i pokazy jazdy konnej w Szczodrym 28.08.2011r.
Lonżujący: Ewa Manoryk
Zawodnicy: Patrycja, Laura, Julia, Zuzia, Natalia.
Koń: Huragan

3. V rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Oleśnicy 11.06.2011r.
Lonżujący: Ewa Manoryk
Zawodnicy: Nikodem, Patrycja, Agnieszka, Weronika, Małgosia, Adela, Laura.
Koń: Cheyenne

2. Pokaz z okazji Dnia Matki w KJ Borowa 28.05.2011r.

1. Hubertus Klub Jeździecki Borowa 16.10.2010r.
Lonżujący: Ewa Manoryk
Zawodnicy: Weronika, Małgosia
Koń: Huragan